צעצועים. מילה קלילה לכאורה אבל האמת שהיא כנראה הכל מלבד מתמימה. בעולם בו הבחירה אינסופית, הצעצועים והמשחקים שאנחנו קונים או מקבלים לילדים שלנו הם עולם ומלואו. ויש זרמי צעצועים ומשחקים לעייפה: צעצועי העץ, העלי אקספרס, "זה היה במבצע בשילב". וכמובן המרצ'נדייז שבה כל סדרה וסרט מצליחים הופכים לבור ללא תחתית.

בימי האימהות הראשונים שלי, הצטרפתי לאחד מקורסי ההתפתחות לילדים (אלה שמתחילים כבר בגיל חודשיים). אחת המשתתפות (תינוקות בת 3 חודשים) שהחזיקה בפה משחק גרמה לי להבין שנותרתי מאחור עם כל הקטע הזה של הצעצועים. שאלתי את המדריכה באיזה משחקים תינוקות משחקים בגיל כזה? וכך בשנייה עברתי ממישהי שלא ראתה או חשבה על משחקים או צעצועים מעולם (טרום אימהות) לעמידה ובהייה חסרת תכלית במדפי המשחקים בשילב (פוסט אימהות).

מה לקחת בחשבון? חומר, גיל, עלות, טרדניות, אקסקלוסיביות ועוד. וזה הזמן להתוודות שאני (עד היום) מאותן אימהות שחוקרות וקוראות כל פרט מידע אפשרי על משחק או צעצוע שאני קונה. אף פעם אין מספיק חוות דעת, פוסטים, המלצות בפייסבוק ועוד. וכנראה זאת הסיבה שבגללה כשנכנסה אלינו חברה מהגן של הילדה היא סיננה משהו בסגנון: "אין לכם במה לשחק". ברמה האישית, אעדיף איכות על כמות ומשחקים שיכולים לגדול עם הילדים.

מטבח לילדים מעץ DIY

כיום, כמעט בכל בית אני רואה שיש מטבח מעץ וכנראה שלא סתם. כשמטבח באיקאה עולה כמו חולצה – איך אפשר שלא, נכון? טוב, מי שכבר בקיא ברזי הבלוג הזה כבר יודע שבמרחב הזה הדברים עובדים קצת אחרת. והדבר נכון גם ביחס למטבח משחק ילדים. הנה דוגמה בה היצירתיות מולידה עוד יצירתיות.

פאני בירמן (שכתבה פה בעבר על מכונית שהיא מיחדשה ועל משטח עץ שהפכה למעמד מהמם לאדניות בגינה שלה) תראה איך בכמה צעדים פשוטים יצרה בשתי ידיה. ואולי תצליח גם לעורר בכולנו את רוח השימוש היצירתי החוזר בחומרים.

בתור מישהי שחשוב לה מאוד לעשות שימוש יצירתי חוזר בחומרים, מה דעתך על תרבות המשחקים והצעצועים שיש היום?

"כשילדתי את בנותיי, תאומות, לפני 22 שנה, המבחר של משחקי הילדים היה מוגבל ויקר יחסית להיום. שני הגורמים הללו יחד גרמו לי לחשוב שניתן להכין חלק מהדברים בעצמנו, כך גם נדאג לאיכות המוצרים ולמקוריות. מאחר ואני יודעת לתפור, הכנתי המון דברים בעצמי: וילון, סט למיטה, קישוטי קיר מבד, משטח פעילות לריצפה ועוד.

רכשנו גם צעצועים שלא ניתן להכין לבד אך העדפנו איכות על פני כמות. רוב הצעצועים נשמרו היטב והועברו לבת הקטנה ואח"כ הועברו הלאה ורובם שמישים עד עצם היום הזה. כיום, הצעצועים כל כך זולים ובאיכות ירודה ולכן קונים המון וזורקים, דבר שמצער אותי ממש. כולנו כבר יודעים שככל שיש הרבה כך העניין בכל משחק יורד ולכן עדיף שיהיה פחות אך איכותי. פרט נוסף שחשוב לשים לב הוא עניין העופרת בצבעים, הילדים מכניסים לפה וזה עלול להיות מסוכן.

כיום הילדים שלי גדולים ולכן אין לי כל כך צורך במשחקים, מאחר ויש לנו בית עץ בגינה הכנסנו לתוכו משחקים בעיקר עבור האחיינים שבאים לבקר ובתקווה שישמש בעתיד לנכדים".

הנה כמה תמונות להשראה מפינטרסט.

את יודעת שמטבח באיקאה עולה 495 ש"ח – למה בכלל להשקיע אם אפשר לבקש אותו כמתנת יום הולדת או לקנות בעצמך?

בנושא זה שני דברים מובילים אותי: הצורך והפוטנציאל.

  • הצורך: כאשר אני מעוניינת במשהו אני בודקת את האפשרות להכין בעצמי ואם אין אז קונה, בכל מקרה חשוב שזה יהיה איכותי ויחזיק מעמד לאורך זמן.
  • הפוטנציאל: גם כאשר אין צורך ממשי אך מוצאים או מקבלים מוצר או חומר גלם שמהווה פונציאל לשיפוץ או יצירה של משהו חדש, אנו מנצלים את ההזדמנות להכין, זה מה שקרה עם המטבח שהכנו לבית העץ.

מצרפת תמונות של המטבחון שלנו להתרשמות.

"כבר זמן רב שהיה לנו רעיון להכין מטבח מעץ שיתאים לבית העץ שלנו אך חיכינו למצוא משהו ולשפץ במקום להכין מהיסוד. מצאנו ארונית או שידה לבנה פשוטה יחסית שהחלק התחתון שלה נשחק והתבלה ולכן נזרק. כמובן שלא חייבים להכין מטבח כזה בדיוק, אלא ניתן לקחת כל שידת מגירות או ארונית קטנה ולהפוך אותה למטבח צעצוע. אם אין טוסטר אובן לתנור אפשר לשים וילון קטן בהשראה של מטבחים של פעם. אם אין זכוכית ניתן לשים ניילון שקוף מעל ההדפסה. ואם הארונית רחבה מספיק ניתן לשים כיריים בצד אחד וכיור בצד שני. הכיור יכול להיות מקערת נירוסטה או קרמיקה עגולה שמשמשת לסלט, יש עוד רעיונות רבים שניתן לראות ברשת בכלל ובפינטרסט בפרט".

הוראות הפעלה:

  1. מאחר והחלק התחתון היה שחוק וממילא הארונית היתה גבוהה מדי, חתכנו את החלק הפגום וכך גם הנמכנו את הארונית שתתאים לגובה של ילדים.
  2. שלפנו את המגירות החוצה וחיברנו טוסטר אובן קטן שישמש כתנור, לכיסוי החלק החשוף הנותר חתכנו חתיכה מאחד הפנלים שפירקנו מהמגירות.
  3. החלפנו את מדף הזכוכית שהיה לארונית עם הפנל השני שפירקנו מהמגירות.
  4. הדפסתי תמונה של כיריים חשמליות והנחנו על משטח הארונית.
  5. על ההדפס הנחנו את מדף הזכוכית וכך יצרנו אשליה של כיריים חשמליות מזכוכית.
  6. הוספנו כל מיני כלים שהיו לנו והתקבל מטבח נפלא שכל מי שרואה אותו מתלהב ממש.
סגירת תפריט