אל Fashion Revolution (מהפכת האופנה) נחשפתי במהלך מסע החקירה שלי בהבנה איך באמת מיוצרים הבגדים שלנו ואיך יכול להיות שמדינות "מערביות" הופכות מיליוני אנשים במדינות "עולם שלישי" לעבדים.

ב-24 באפריל 2013 התמוטט בניין "רנה פלאזה" בבנגלדש (למידע נוסף). 1,138 בני אדם נהרגו ועוד 2,500 נפצעו, מה שהפך אותו לאסון התעשייתי הרביעי בגודלו בהיסטוריה. כתוצאה מאסון זה נולדה Fashion Revolution. בבניין זה היו חמישה מפעלי ייצור בגדים שכולם ייצרו בגדים עבור מותגים גלובליים גדולים שכולנו מכירים ולובשים. הקורבנות היו בעיקר נשים צעירות שתפרו בגדים בתנאי עבדות. הבנקים והחנויות בקומה התחתונה פונו, וגם עובדות מפעל הטקסטיל, אבל הן שבו לעבודה באותו בוקר בו קרס הבניין, כי איימו עליהן שהן לא יקבלו את המשכורת שלהן. מאז, אנשים מכל רחבי העולם מתאגדים יחד כדי להשתמש בכוח האופנה כדי לשנות את העולם.

מהפכת האופנה fashion revolution
כ 75 מיליון איש עובדים בכדי לייצר לנו את הבגדים 80% נשים שמרביתן חיות בעוני

Fashion Revolution

Fashion Revolution היא תנועה גלובלית המורכבת ממעצבים, אנשי אקדמיה, סופרים, אנשי עסקים, קובעי מדיניות, מותגים, קמעונאים, משווקים, מפיקים, יצרנים, עובדים ואוהבי אופנה – למען מטרה אחת והיא לאחד אנשים וארגונים שיעבדו יחד לטובת שינוי קיצוני באופן שבו הבגדים שלנו מיוצרים ונצרכים, כך שהבגדים שלנו יעשו בצורה בטוחה, נקייה והוגנת.

מצורף לינק לסרטון הפתיחה של Fashion Revolution בערוץ היוטיוב שלהם שמכיל המון סרטונים שמסבירים לעומק את ההשפעות ההרסניות שיש לתעשיית האופנה המסחרית כפי שהיא פועלת היום.

עד שהבגדים שלנו מגיעים למדפי החנויות בזארה או M&H הם עוברים המון ידיים במסע ארוך: ראשית, חקלאי כותנה, אחר כך אורגים, טווים, צבעים, תופרים ועוד. כ-75 מיליון אנשים עובדים כדי לייצר לנו את הבגדים שלנו. 80% מהם נשים בגילאי 18 עד 35. עם זאת, רוב הנשים שמייצרות בגדים עבור השוק העולמי חיות בעוני, לא מסוגלות להרשות לעצמן את הצרכים הכי בסיסיים של החיים. רבות כפופות לניצול, התעללות מילולית ופיזית, עבודה בתנאים לא בטוחים ומלוכלכים, עם מעט מאוד תשלום. כיום, גם בני אדם וגם הסביבה סובלת מהאופן שבו מייצרים בגדים בעולם התעשייה.

צפו בסרטון – מי מייצר את הבגדים שלי?

Fashion Revolution (מהפכת האופנה) היא תנועה גלובלית שחוגגת את מושג האופנה כתעשייה בעלת פוטנציאל להשפעה חיובית, תוך בחינה מעמיקה של נוהלי התעשייה והעלאת המודעות לנושאים הדחופים ביותר בה. הם שואפים להראות כי שינוי אפשרי ולעודד את מי במסע כדי ליצור עתיד מוסרי יותר בר קיימא לאופנה.

בכתבה הבא אנסה לפרוט יותר לעומק מה בדיוק צריך להשתנות בעולם האופנה ומה אתם יכולים לעשות כדי להצטרף למהפכה.

סגירת תפריט